flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дистанційне судове провадження – ще один крок для забезпечення права кожного громадянина на справедливий суд

 Дистанційне судове провадження – ще один крок для забезпечення права кожного громадянина на справедливий суд

За інформацією Державної судової адміністрації України, за перший квартал 2015 року в місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції під час здійснення досудового розслідування та судового впровадження було проведено 11 039 сеансів відеоконференцзв’язку. У 2014 році такі сеанси відбувалися  53 тисячі 85 разів, а у 2013 – 10 тисяч  995 разів.

Здійснення цілого ряду організаційних заходів для запровадження системи відеоконференцзв'язку в приміщеннях судів та інших органів і установ під час проведення судових засідань дозволило не тільки значно покращити матеріально-технічну базу судів, а й полегшити участь в судовому процесі  сторін-учасниць. Відтак, на сьогодні, в усіх судах України впроваджено системи відеоконференцзв’язку, що дає можливість проводити судові засідання в режимі відеоконференції у кожному суді.

Відповідно, застосування відеоконференцзв»язку врегульовано і  чинним законодавством України. Вимогами статті 336 Кримінального процесуального кодексу України, статті 1581 Цивільного процесуального кодексу України, статті 74¹ Господарського процесуального кодексу України та статті 122¹ Кодексу адміністративного судочинства України чітко регламентуються проведення судових засідань з використанням таких технічних ресурсів.

Якщо говорити про учасників судового засідання, які зацікавленні в слуханнях в режимі відеоконференції, то вони мають подати до суду клопотання із зазначенням назви суду, який забезпечує її проведення. Суд ухвалює рішення про проведення такого судового засідання під час якого хід і результати процесуальних дій фіксуються за допомогою технічних засобів відеозапису.

Голова Державної судової адміністрації Зеновій Холоднюк зазначає, що зростання популярності застосування системи відеоконференцзв»язку під час судових засідань пояснюється в першу чергу тим, що дозволяє прискорити розгляд справ, які відкладаються через неможливість прибути на засідання учасників судового процесу та економить кошти громадян, які в силу зміни підсудності розгляду справ змушені їздити в столицю, чи інші регіони держави. Також з його слів, системи відеоконференцзв’язку застосовуються для проведення допитів підсудних в спеціально облаштованих приміщеннях установ Державної пенітенціарної служби України. В 30 слідчих ізоляторах та 128 установах виконання покарань встановлено 335 мобільних систем відеоконференцзв’язку, які передані їм у безоплатне користування. Ще один не менш важливий аспект, переконаний Голова ДСА України – це суттєва економія коштів державного бюджету та забезпечення права кожного громадянина на справедливий суд.