Сімейне законодавство передбачає два способи розірвання шлюбу:
в державному органі РАЦС
через суд
Перший спосіб: розірвання шлюбу в органах РАЦС.
Припинення шлюбу в державному органі РАЦС можливе лише в таких випадках:
коли має місце розірвання шлюбу за взаємною ЗГОДОЮ подружжя, яке НЕ має дітей;
розірвання шлюбу з особою, яка визнана безвісти відсутньою;
визнання іншого з подружжя недієздатним внаслідок душевної хвороби (ст.ст. 106, 107 СК України);
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану, виключено п.3 частини 1 статті 107 Сімейного Кодексу України, згідно якого шлюб розривається державним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки.
Отже, для розлучення через органи РАЦСу потрібне дотримання двох основних умов:
відсутність спільних неповнолітніх дітей
згода подружжя на розірвання шлюбу
або
засудження одного із подружжя за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки
При відсутності дитини і взаємній згоді, розлучення через РАЦС є найпростішим варіантом припинення шлюбу в Україні. Для оформлення розлучення подружжю необхідно звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану, за місцем проживання (прописки) одного з них. У РАЦСі потрібно заповнити спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу.
Крім особистої подачі подружжям заяв, ініціювати розлучення можна через інтернет-портал Мін’юсту, оформивши всі необхідні документи в online-режимі.
Для зазначеного способу припинення шлюбу необхідні наступні документи:
спільна заява подружжя
свідоцтво про шлюб
паспорт
ДО ЯКОГО ОРГАНУ РАЦС СЛІД ПОДАВАТИ ЗАЯВУ?
Заяву про розірвання шлюбу уповноважений розглядати РАЦС за місцем проживання одного з подружжя, або за їх спільним місцем проживання. Під місцем проживання мається на увазі місце реєстрації, вказане в паспорті.
ЯКІ СТРОКИ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ ЧЕРЕЗ ОРГАНИ РАЦСу?
Державні органи РАЦС не з’ясовують причини розірвання шлюбу, не вимагають доказів неможливості збереження сім’ї, не вживають заходів до примирення подружжя, тобто шлюборозлучна процедура спрощена і не вимагає великих витрат, сил і часу.
Однак, з метою надання подружжю строку для осмислення рішення, що приймається, оформлення розлучення здійснюється через ОДИН місяць від дня подання заяви про розірвання шлюбу. Зазначений строк по суті виконує ту саму функцію, що й строк для примирення, встановлений судом.
Отже, процедура оформлення розірвання шлюбних відносин через органи РАЦС займає ОДИН місяць.
Моментом припинення шлюбу у разі розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану є день реєстрації розірвання шлюбу.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ОДИН ІЗ ПОДРУЖЖЯ НЕ МАЄ ЗМОГИ ОСОБИСТО З'ЯВИТИСЯ ДЛЯ ПОДАЧІ ЗАЯВИ?
Тому із подружжя, кого не буде, потрібно піти до нотаріуса і у своїй заповненій частині заяви завірити справжність підпису, після чого таку заяву у РАЦСі повинен подати другий і підписатися за заповнення своєї частини.
СКІЛЬКИ КОШТУЄ РОЗЛУЧЕННЯ ЧЕРЕЗ органи РАЦСу?
Процедура розлучення у РАЦСі є маловитратною.
Згідно Декрету КМУ «Про державне мито» у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 8,50 грн. (0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Також, до витрат можуть включити додаткові платні послуги РАЦСу (складання заяви про розірвання шлюбу). Вартість цієї послуги різниться в різних областях.
Другий спосіб: розірвання шлюбу через суд.
Розірвання шлюбу в судовому порядку можливе за спільною заявою подружжя, яке має дітей (ст. 109 СК України) чи за позовом одного з подружжя ( ст. 110 СК України).
ВИПАДКИ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ У СУДОВОМУ ПОРЯДКУ:
при наявності у подружжя спільних неповнолітніх дітей;
при відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу;
якщо один з подружжя, незважаючи на відсутність у нього заперечень, ухиляється від розірвання шлюбу в державному органі РАЦС.
ДО ЯКОГО СУДУ СЛІД ЗВЕРТАТИСЯ З ПОЗОВОМ?
Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем зареєстрованого проживання відповідача.
Виняток становлять позови, подані відповідно до статті 28 ЦПК України, де підсудність справи визначається за вибором позивача.
Так, позовні заяви про розлучення можуть подаватися до суду за місцем проживання дружини або чоловіка, якщо під їх опікою знаходяться малолітні або неповнолітні діти, а також коли цього вимагає стан здоров’я заявника або інші поважні причини.
КОЛИ РОЗЛУЧЕННЯ НЕМОЖЛИВЕ?
На законодавчому рівні закріплена заборона на розірвання шлюбу в Україні:
- під час вагітності дружини;
- протягом одного року з моменту народження дитини.
Однак тут є ряд виключень — розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках:
відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини
протиправна поведінка щодо другого з подружжя (склад злочину)
батьківство зачатої або народженої дитини визнане іншим чоловіком
ЩО ТАКЕ ПРОЦЕДУРА ПРИМИРЕННЯ?
Першим кроком у судовому розгляді справи є визначення судом строку для примирення подружжя.
Визначення строку для примирення не є безумовним обов’язком суду. Суд визначає його з урахуванням думки обох подружжя, наявності неповнолітніх дітей, інших обставин справи.
Якщо у визначений судом строк примирення між сторонами не відбулось суд розглядає справу і приймає рішення по суті.
Головна обставина, яка встановлюється судом, для розірвання шлюбу – подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
ЯКА ВАРТІСТЬ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?
Позивачі за подання до суду позовної заяви про розірвання шлюбу сплачують у 2020 році судовий збір в сумі 840,80 грн.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ?
копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
копія паспорта та ідентифікаційного коду відповідача (за наявності);
Свідоцтво про шлюб (за його відсутності, потрібно його взяти повторно в органі РАЦС);
копія свідоцтва про народження дитини;
довідка про склад сім’ї за місцем проживання з дитиною (її реєстрації);
ЗВЕРТАЮ УВАГУ, що особа, яка змінила своє прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище, що визначено статтею 113 Сімейного кодексу України.
При розірванні шлюбу в судовому порядку, днем розірвання шлюбу є саме дата набрання рішенням суду ЗАКОННОЇ СИЛИ! (ч. 2 ст. 114 СК України).
Таке рішення спрямовується судом до державного органу РАЦС за місцем його ухвалення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Документом, який засвідчує факт розірвання шлюбу судом є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. При цьому слід враховувати, що Свідоцтво про розірвання шлюбу у такому разі не видається.
У зв’язку з чим складання чіткої, зрозумілої, вигідної «дорожньої карти» на етапі ініціювання питання розірвання шлюбу – є головним завданням адвоката.