flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«А можна іншого суддю»: підстави для відводу (самовідводу)

31 березня 2021, 09:22

Щоразу у кожному засіданні суддя запитує у сторін, чи довіряють вони складу суду. Це важлива умова подальшого слухання справи, адже людина, яка з певних причин (суб’єктивних чи об’єктивних) не вірить у справедливий судовий процес, навряд чи сподіватиметься, що справа розглядатиметься об’єктивно та неупереджено.

Щодня десятки разів у Баштанському районному суді лунає фраза «Я довіряю складу суду». Хоча трапляються поодинокі випадки, коли громадяни не бажають, щоб справа, яка розподілена автоматичним розподілом справ, слухалась у того чи іншого судді. Тоді подається заява про відвід судді.

Фактично, відвід – це передбачений Законом механізм забезпечення об'єктивності та неупередженості судді. Якщо людина має обгрунтований сумнів, що справа розглядатиметься якимось конкретним суддею неупереджено, то вона має право подати заяву на відвід. Також суддя має право заявити самовідвід у певній справі, якщо є фактори, які впливають на його об'єктивність.

Підстави, за наявності яких суддя не може брати участі в розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу):

  • суддя за певних обставин вже міг скласти певні висновки по справі (для прикладу, який брав участь у кримінальному провадженні в суді першої інстанції, не має права брати участь у цьому ж провадженні в судах апеляційної та касаційної інстанцій, а також у новому провадженні після скасування вироку першої інстанції);
  • під час попереднього розгляду справи він брав участь у процесі як свідок, експерт, представник або раніше надавав (наприклад, як адвокат) правничу допомогу стороні по справі;
  • суддя прямо чи побічно зацікавлений у розгляді справи (потрібно навести докази, а не просто зауважувати, що суддя Вам не подобається);
  • він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших осіб, які беруть участь у справі;
  • було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
  • якщо є інші обставини, які викликають сумнів в об'єктивності та неупередженості судді.

         Також до складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї або близькими родичами між собою.

Порядок вирішення заявленого відводу та самовідводу в цивільному процесі.

  • Питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
  • Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
  • Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У такому випадку вирішення питання про відвід судді здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 ЦПК України. Такому судді не може бути заявлений відвід.
  • Якщо питання про відвід судді в порядку, визначеному частиною третьою статті 40 ЦПК України, неможливо розглянути в суді, в якому розглядається справа, то справа для вирішення питання про відвід передається до суду відповідної інстанції, найбільш територіально наближеного до цього суду.
  • Якщо на час подання заяви про відвід судді у суді здійснюють правосуддя менше трьох суддів, вирішення питання про відвід здійснюється в нарадчій кімнаті суддею, який розглядає справу чи вчиняє іншу процесуальну дію, про що виноситься ухвала. У такому разі положення частин третьої та четвертої статті 40 ЦПК Українине застосовуються.
  • Питання про відвід судді Великої Палати розглядає Велика Палата. У розгляді Великою Палатою питання про відвід не бере участі суддя, якому такий відвід заявлено.
  • Питання про відвід судді має бути розглянуто не пізніше двох днів із дня надходження заяви про відвід судді, а у випадку розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід судді.
  • Суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. За ініціативою суду питання про відвід судді може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід судді, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід судді.
  • Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
  • Питання про відвід секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача вирішується складом суду, що розглядає справу. Суд, який розглядає заяву про відвід, заслуховує особу, якій заявлено відвід, якщо вона бажає надати пояснення, а також думку учасників справи. Неявка особи, якій заявлено відвід, у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.
  • За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.

 

Порядок вирішення заявленого відводу та самовідводу в кримінальному процесі.

За наявності підстав для відводу, передбачених норами КПК, слідчий суддя, суддя, присяжний, прокурор, слідчий, захисник, представник, експерт, представник персоналу органу пробації, спеціаліст, перекладач, секретар судового засідання зобов’язані заявити самовідвід. За цими ж підставами їм може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні. Заяви про відвід можуть бути заявлені як під час досудового розслідування, так і під час судового провадження.

Заяви про відвід під час досудового розслідування подаються одразу після встановлення підстав для такого відводу. Заяви про відвід під час судового провадження подаються до початку судового розгляду. Подання заяви про відвід після початку судового розгляду допускається лише у випадках, якщо підстава для відводу стала відома після початку судового розгляду. Відвід повинен бути вмотивованим.

У разі заявлення відводу слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово, його розглядає інший суддя цього ж суду, визначений у порядку, встановленому частиною третьою статті 35 КПК. У разі заявлення відводу одному, кільком або всім суддям, які здійснюють судове провадження колегіально, його розглядає цей же склад суду. Усі інші відводи під час досудового розслідування розглядає слідчий суддя, а під час судового провадження - суд, який його здійснює.

При розгляді відводу має бути вислухана особа, якій заявлено відвід, якщо вона бажає дати пояснення, а також думка осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні. Питання про відвід вирішується в нарадчій кімнаті вмотивованою ухвалою слідчого судді, судді (суду). Заява про відвід, що розглядається судом колегіально, вирішується простою більшістю голосів.

 

Наслідки відводу.

У разі задоволення заяви про відвід судді, який розглядає справу одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею, який визначається у порядку, встановленому статтею 33 ЦПК України.

У разі задоволення заяви про відвід одному із суддів або всьому складу суду, якщо справа розглядається колегією суддів, справа розглядається в тому самому суді тим самим кількісним складом колегії суддів без участі відведеного судді або іншим складом суддів, який визначається у порядку, встановленому статтею 33 ЦПК України.

Якщо після задоволення відводів (самовідводів) або за наявності підстав, зазначених у статті 37 ЦПК України, неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи, справа за розпорядженням голови суду передається до іншого суду, визначеного в порядку, встановленому ЦПК.

 

Наслідки відводу слідчого судді, судді.

У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) слідчого судді кримінальне провадження передається на розгляд іншому слідчому судді. У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) судді, який здійснює судове провадження одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею. У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) одного чи кількох суддів із складу суду або всього складу суду, якщо справа розглядається колегією суддів, справа розглядається в тому самому суді тим самим кількісним складом колегії суддів без участі відведених суддів із заміною останніх іншими суддями або іншим складом суддів.

Слідчий суддя, суддя (судді), на розгляд яких передається кримінальне провадження або справа, визначається у порядку, встановленому частиною третьою статті 35 КПК. Якщо після задоволення відводів (самовідводів) неможливо утворити новий склад суду, то вирішується питання про передання кримінального провадження до іншого суду в порядку, передбаченому КПК.

 

Наслідки відводу слідчого, прокурора, захисника, представника, експерта, спеціаліста, представника персоналу органу пробації, перекладача.

У разі задоволення відводу слідчого, прокурора у кримінальному провадженні повинні бути невідкладно призначені відповідно інший слідчий - керівником органу досудового розслідування або інший прокурор - керівником органу прокуратури.
У разі задоволення відводу експерта, спеціаліста, представника персоналу органу пробації або перекладача до кримінального провадження повинні бути залучені інші учасники у строк, визначений слідчим суддею, судом.
У разі задоволення відводу захисника, представника слідчий суддя, суд роз’яснює підозрюваному, обвинуваченому, потерпілому, цивільному позивачу, цивільному відповідачу його право запросити іншого захисника, представника та надає йому для цього під час досудового розслідування не менше двадцяти чотирьох годин, а під час судового провадження - не менше сімдесяти двох годин. Якщо підозрюваний, обвинувачений у кримінальному провадженні, коли залучення захисника є обов’язковим, протягом цього часу не запросить іншого захисника, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд самостійно залучають захисника в порядку, передбаченому статтею 49 КПК.

 

В історії судової практики вистачає випадків, коли сторони свідомо зловживають своїм правом на відвід та заявляють його безпідставно, аби «затягнути» судовий процес або ж з інших, відомих їм мотивів. У таких випадках суд зобов’язаний вживати заходів щодо запобігання зловживання процесуальними правами та може залишити заяву без розгляду або накласти штраф. У свою чергу, суддю, який умисно або внаслідок недбалості, порушив правила щодо відводу (самовідводу) чекає дисциплінарна відповідальність.

Кожен має право на справедливий та відкритий розгляд справи незалежним та безстороннім судом. Якщо з якихось причин людина сумнівається, що саме з конкретним суддею її справа буде розглянута справедливо, то варто подумати про відвід. Суддя ж, знаючи досконало законодавство України, сам заявить самовідвід, якщо для цього є об’єктивні причини.

Варто додати, що відводи можуть бути заявлені не лише судді, а й іншим учасникам судового процесу (наприклад, секретарю судового засідання, перекладачу, експерту або прокурору, дізнавачу, слідчому).

 

За повідомленням прес-служби суду