flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Процесуальні документи в електронній формі: нюанси від судді ВС

22 березня 2023, 13:43

КЦС вважає допустимим надсилання процесуальних документів на електронну пошту, однак заяви, що подаються до суду в електронній формі, мають бути підписані електронним цифровим підписом.


На це звернула увагу суддя Касаційного цивільного суду Наталія Сакара під час онлайн-практикуму, інформує «Закон і Бізнес».

Розповідаючи про забезпечення права на доступ до правосуддя в умовах воєнного стану, вона навела практику Європейського суду з прав людини щодо використання інформаційних технологій. Зокрема, в одному з рішень вказано, що відмова судів через брак обладнання у прийнятті позовних заяв у електронній формі порушує право на доступ до суду.

Утім, за її словами, у практиці ВС сформувалося два підходи щодо допустимості надсилання процесуальних документів на електронну адресу суду (а не направлення їх через підсистему «Електронний суд»). Тож відповідне питання має розглянути ВП ВС (ухвала від 22.06.2022 у справі № 204/2321/22).

Крім того, судовий збір за подання заяви в електронній формі сплачується із застосуванням понижуючого коефіцієнта 0,8. При цьому його можна сплатити в електронному кабінеті банку, а квитанція, що надходить на електронну адресу, є документом на підтвердження оплати судового збору онлайн.

Також Н.Сакара відзначила особливості оформлення електронних документів, що підтверджують повноваження представника. Зокрема, в разі формування електронного доручення за допомогою підсистеми «Електронний суд» від особи не вимагається додаткового надання паперового примірника такої довіреності або іншого документа, що посвідчує повноваження представника.

Зі свого боку, суди повинні перевіряти заяви, які надходять в електронній формі, на предмет підписання їх електронним цифровим підписом; перевіряти офіційну електронну пошту суду на наявність повідомлень та своєчасно передавати їх для реєстрації.

Суддя навела позицію ЄСПЛ, що повідомлення учасників справи про ухвалене рішення, зроблене лише в електронній формі (в тому числі в інтернеті), вважається належним, якщо викладення інформації саме в такий спосіб є передбачуваним.

Н.Сакара звернула увагу на постанови ВС, в яких зроблено висновки про те, що таке офіційна електронна пошта, та про можливість комунікації з учасником справи через електронну адресу учасника, яку він зазначив у процесуальних документах.

Більш детальнішо про нюанси діджиталізація цивільного судочинства — у презентації Н.Сакари.

Онлайн-практикум «Право в умовах воєнного стану. Цивільна юрисдикція» був організований КЦС спільно з журналом «Право України» та порталом «Ratio Decidendi».