Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У разі відмови позивача від позову у відповідача виникає право на відшкодування йому за рахунок позивача понесених витрат, до яких належить і судовий збір, і витрати, пов’язані з розглядом справи.
До такого висновку дійшов Касаційний господарський суд, скасовуючи ухвалу господарського суду апеляційної інстанції у справі №904/1478/19, інформує «Закон і Бізнес».
Об’єднана палата КГС зазначила, що відшкодування понесених відповідачем витрат у вигляді судового збору в разі відмови позивача від позову та закриття провадження у справі на підставі п.4 ч.1 ст.231 ГПК законом «Про судовий збір» не передбачено.
Водночас однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п.12 ч.3 ст.2 ГПК). Тому ОП КГС зауважила, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку, що судовий збір у разі відмови позивача від позову розподіляється виключно на підставі чч.1, 2 ст.130 ГПК, яка регулює порядок повернення судового збору з державного бюджету. Й відступила від висновку колегії суддів КГС, викладеного у п.8.22 постанови від 14.09.2021 у справі №910/13084/18.
З огляду на це, ОП КГС ухвалила нове додаткове рішення щодо повернення судового збору, стягнула з позивача на користь відповідача понад 2,5 млн грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної та касаційних скарг.
Крім цієї справи в огляд практики КГС за квітень 2023 року увійшли й деякі інші. Зокрема, у постановах висловлені правові висновки про:
незворотність дії в часі закону «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України»;
наслідки зазначення у згоді на укладення одним із подружжя договору щодо розпорядження часткою у статутному капіталі ТОВ, яка є спільним майном подружжя, статусу фізичної особи як учасника ТОВ і незазначення її статусу як іншого з подружжя;
підстави виникнення переддоговірного спору;
відсутність у суду повноважень на власний розсуд визначати відповідача у справі.