Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
5 вересня 2017 року відбулось засідання Вищої ради правосуддя, на якому було розглянуто заяву члена ВРП, секретаря Другої Дисциплінарної палати Тетяни Малашенкової про втручання в її діяльність.
Пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» визначено, що член Вищої ради правосуддя зобов’язаний звертатися з повідомленням про втручання в його діяльність до Вищої ради правосуддя упродовж п’яти днів після того, як йому стало відомо про таке втручання.
«Вважаю за необхідне повідомити Вищу раду правосуддя про відомості, які, на моє переконання, свідчать про втручання у діяльність члена Вищої ради правосуддя та тиск на мене як члена Вищої ради правосуддя у зв’язку з виконанням мною обов’язків, визначених Законом України «Про Вищу раду правосуддя». Втручання у діяльність члена Вищої ради правосуддя та тиск відбувається з боку певних працівників правоохоронних органів, зокрема співробітників Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України», – повідомила Тетяна Малашенкова на засіданні ВРП.
Як зазначено у заяві члена Ради, 15 вересня 2017 року на адресу Вищої ради правосуддя надійшов лист за підписом начальника Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України С.Горбатюка.
«Зі змісту листа вбачається, що 28 липня та 2 серпня 2017 року мною як членом Другої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя винесено ухвали про залишення без розгляду скарг (надійшли 8 червня 2017 року та 5 травня 2017 року відповідно) прокурорів відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Гаркуші О.М. та Ковальчука О.П. стосовно суддів Солом’янського районного суду міста Києва Кицюк В.С. та апеляційного суду міста Києва Присяжнюка О.Б., Дзюбіна В.В. Начальник Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України С.Горбатюк зазначив: «вказані ухвали винесені із порушенням Закону України «Про Вищу раду правосуддя», Регламенту Вищої ради правосуддя та вільним трактуванням діючого законодавства в частині суб’єкта права на звернення зі скаргою». Також у листі вказано, що інші скарги прокурорів Департаменту за подібних умов були прийняті до розгляду Вищою радою правосуддя. С.Горбатюк також просить врахувати наведену ним у цьому листі правову позицію при розгляді скарг, що підготовлені прокурорами Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України, та не допускати їх безпідставного повернення. Додатком до цього листа були скарги на дії суддів», – зазначила Т.Малашенкова.
Уже 26 вересня 2017 року на адресу Вищої ради правосуддя надійшов лист за підписом начальника Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України С.Горбатюка з повісткою про виклик члена ВРП Т.Малашенкової 5 жовтня 2017 року на 18:00 для участі у допиті в якості свідка у кримінальному провадженні № 420150000000000422 від 18 березня 2015 року.
Вказані вище відомості у сукупності та взаємозв’язку, на думку члена Ради, дають підстави для висновку, що у такий спосіб відбувається втручання у діяльність члена Вищої ради правосуддя та тиск на члена Вищої ради правосуддя у зв’язку з виконанням ним обов’язків, визначених законом України «Про Вищу раду правосуддя».
Член Ради мотивувала своє твердження тим, що виклик її для участі у допиті в якості свідка у кримінальному провадженні, яке розслідується Департаментом спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України, порушеному за фактами постановлення суддями апеляційного суду міста Києва завідомо неправосудних ухвал про залишення без змін завідомо неправосудних рішень слідчого судді Солом’янського районного суду міста Києва щодо обрання двом фізичним особам запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою та незаконного втручання в автоматизовану систему документообігу суду у вказаних справах, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною другою статті 375 та частиною другою статті 376-1 Кримінального кодексу України, є проявом втручання у діяльність члена Вищої ради правосуддя.
«Згідно з частиною першою статті 65 Кримінального процесуального кодексу України свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань. Відтак, я не є і не можу бути свідком, оскільки мені не відомі і не можуть бути відомі жодні обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, порушеного за фактами постановлення суддями апеляційного суду міста Києва завідомо неправосудних ухвал», – констатувала Тетяна Малашенкова.
За її словами, усі питання, які можуть виникнути у слідчого, прямо пов’язані виключно з її безпосередньою діяльністю як члена Вищої ради правосуддя, а також з діяльністю інших членів Вищої ради правосуддя.
Водночас Т.Малашенкова повідомила членів Ради, що загалом у період з січня 2017 року по вересень 2017 року до Вищої ради правосуддя надійшло понад 260 скарг від органів прокуратури та/чи скерованих органами прокуратури.
Вища рада правосуддя вирішила оприлюднити публічне звернення до Генеральної прокуратури України щодо неприпустимості втручання в діяльність Вищої ради правосуддя як конституційного незалежного органу державної влади та суддівського врядування та здійснення тиску на членів Вищої ради правосуддя у зв’язку з виконанням ними повноважень. Копію публічного звернення направити Генеральній прокуратурі України.
Прес-центр судової влади України