flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Феміда на карантині

20 березня 2020, 10:19
 

У коментарі на сторінці Верховного Суду Голова ВС Валентина Данішевська зазначила, що наразі перед судовою системою стоїть два завдання: з одного боку, захист населення від гострої інфекційної хвороби, з іншого - забезпечення прав громадян на судовий захист. При цьому Рада суддів України рекомендувала встановити особливий режим роботи у судах (з листом можна ознайомитися за посиланням).


Слід відзначити, що багато судів скористалися наданою рекомендацією та вжили в організації своєї роботи певні особливості, деякі суди встановили особливий режим роботи суду. 

Яким чином суди намагаються, дотримуючись відповідного балансу, зберегти здоров’я окремої людини та при цьому забезпечити право кожного на судовий захист, розглянемо нижче. 

Читайте також: "Карантин в Україні: як працюватимуть суди та юрфірми".

Серед особливостей організації непопулярних для суду заходів є: рекомендації учасникам процесу не відвідувати суд без необхідності, а тих осіб, які не є учасниками судового процесу, в деяких судах - взагалі не пускати в приміщення; подавати документи електронними засобами зв’язку або ж залишати їх у спеціальній “зовнішній” скрині суду. 

Крім цього, у приміщенні самих судів є дезінфікуючі засоби як для відвідувачів,  так і для працівників суду. Більше того, суди вжили заходів щодо можливості призупинити розгляд відкритих судових засідань з подальшим визначенням наступної дати судового засідання, причому на сайтах судів, особливо першої інстанції,  зазначено, чого саме обмеження не торкнеться. Звісно, перш за все це клопотання органів досудового розслідування, які обумовлені своєю “строковістю”.

Багато з судів встановили наказами або розпорядженнями голів судів так званий “особливий режим роботи”, і тут виникає питання: чи наділені суди правом встановлювати такий режим роботи в суді? 

Так, відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 11 Закону України “Про правовий режим надзвичайного стану”, у період надзвичайного стану не можуть бути відповідно припинені чи обмежені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність.

Отже, виходить, що, з одного боку, суди мають працювати в звичайному режимі, оскільки навіть тоді, коли оголошено надзвичайний стан, їх робота не може бути обмежена чи припинена, і це обумовлене забезпеченням права кожного громадянина на судовий захист, а з іншого боку - функціонування в такому режимі викликає ризики як для самих працівників суду (суддів та апарату), так і для відвідувачів. От і постає питання: працювати, не можна обмежити чи працювати не можна, обмежити? 

На нашу думку, виявляється логічним та збалансованим прийняття рішення, коли суди вживають певних рекомендаційних внутрішніх організаційних обмежень, які мають бути спрямовані на зменшення концентрації перебування відвідувачів у приміщенні суду, одночасно роз'яснюючи право подати документи альтернативними способами, визнавати причини неявки в суд у вказаний період поважними, скасовувати особисті прийоми громадян тощо.

Проте, безумовно, не вистачає закону про обмеження діяльності державних установ і, зокрема, суду. Суд не має права не розглядати справи, “половинчасті” заходи карантину можуть не дати бажаного результату, оскільки право кожного на судовий захист передбачене ст. 55 Основного Закону і не може бути обмежене ст. 64 Конституції України, відповідно до якої права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених самою Конституцією. 

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України.

Нижче ми наводимо інформацію судів щодо організації їх роботи під час карантину. 

Верховний Суд за можливості вживатиме заходів для мінімізації усного розгляду справ.

Тож розгляд справ у порядку письмового провадження та прийом документів відбуватимуться у штатному режимі. Сторони можуть звернутися до суду із клопотанням про відкладення розгляду справи у зв’язку із запровадженням карантину

Також на період карантину Верховний Суд призупиняє проведення масових заходів, не пов’язаних із процесуальною діяльністю, зокрема особистий прийом громадян, екскурсії, круглі столи, семінари.

Верховний Суд також рекомендує учасникам судового процесу та іншим громадянам уникати відвідування Суду і використовувати для звернення альтернативні види зв’язку (електронну пошту, телефон).

E-mail: inbox@supreme.court.gov.ua

Телефони:

Контакт-центр: 0-800-501-492 (безкоштовно на всій території України)

Велика Палата: (044) 253-02-87

Касаційний адміністративний суд: (044) 501-95-30

Касаційний господарський суд: (044) 207-58-24

Касаційний кримінальний суд: (044) 591-09-46

Касаційний цивільний суд: (044) 591-10-00

Факс: (044) 253-86-20

Печерський райсуд м. Києва запровадив особливий режим роботи суду, виходячи з невідкладності вирішення процесуальних питань та прийняття процесуальних рішень відповідно до засад пропорційності судового процесу та розумності строків розгляду справ судом. А також впровадив поштову скриньку суду для подання вхідної кореспонденції.

Читайте також: "Переходити на дистанційну роботу чи працювати в офісі?".

При цьому прийом клопотань органів досудового розслідування здійснюється у загальному порядку. 

Інформацію щодо реєстрації та руху поданої через “зовнішню” скриньку кореспонденції здійснюється за телефоном: (044) 279-00-25.

Деснянський райсуд м. Києва:

  • обмежує доступ до приміщення суду осіб, які не є учасниками судових засідань та мають симптоми гострих вірусних захворювань (температура, кашель, нежить, блідість обличчя, тощо);
  • припиняє всі заходи в суді не пов’язані з процесуальною діяльністю суду, проведення особистого прийому громадян керівництвом суду;

Крім того, у суді рекомендують учасникам судових розглядів подавати до суду заяви про розгляд справ у їхню відсутність за наявними у справі матеріалами 

Також пропонують надавати до суду документи (позовні заяви, заяви, скарги, відзиви, пояснення, клопотання, заяви про ознайомлення з матеріалами справи та інше) в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі "Електронний суд" та поштою.

Дніпровський районний суд м. Києва також обмежує розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу та тимчасово припиняє їх пропуск до залів судових засідань.

Разом з тим зазначені обмеження не стосуються розгляду:

  • матеріалів (подань) слідчих органів про обшук, обрання та про продовження запобіжних заходів у вигляді утримання під вартою, продовження строків досудового строків досудового розслідування;
  • розгляду кримінальних проваджень у яких обвинуваченим обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою;
  • справ про адміністративні правопорушення у яких  у разі відкладення розгляду справи закінчуються строки, передбачені ст. 38 КУпАП.

Розгляд інших справ, участь в яких сторін не є обов’язковою за наявності відомостей про їх повідомлення про дату, час та місце розгляду справи здійснюється у порядку встановленому відповідним процесуальним законом.

Також у суді рекомендують учасникам судових засідань:

  • подавати до суду заяви про розгляд справи у їхній відсутності за наявними у справі матеріалами;
  • усі необхідні документи (заяви, скарги, відзиви, пояснення, клопотання тощо) надавати суду в електронному вигляді на електрону адресу суду через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою, факсом або ж дистанційними засобами зв’язку;
  • знайомитися з матеріалами справи після завершення карантину;
  • ознайомлення учасників судового процесу з матеріалами судової справи за наявності такої технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу зазначену у відповідній заяві.

Крім того, обмежується допуск в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань.

Також слід звернути увагу, що в день судового розгляду, учасники,  які прибули до суду повинні знаходитися на першому поверсі (у вхідній групі) та у визначений час розгляду чекати запрошення секретаря судових засідання до залу судового засідання.

Самостійне переміщення учасників судового процесу по суду не дозволяється.

Читайте також: "Вірус, карантин, форс-мажор, дистанційна робота, простій: що робити?".

Шевченківський районний суд м. Києва працює в штатному режимі, але в суді призупиняється проведення відкритих судових засідань за участю учасників судового процесу та інших осіб.

Разом із цим, зазначають у суді, обмеження не торкнуться:

  • клопотань сторін кримінального провадження під час досудового розслідування та судового розгляду щодо застосування, зміни, скасування заходів забезпечення кримінального провадження, надання дозволу на проведення слідчих (розшукових) дій, інших матеріалів, що потребують розгляду в день надходження/у скорочені строки, зокрема: справ щодо обрання або продовження строку тримання під вартою; справ, в яких спливають строки тримання осіб під вартою або строки призначеного обвинуваченим покарання у виді позбавлення волі; (по вказаних категоріях справ учасники процесу допускаються до залів судових засідань за відсутності у них ознак респіраторних захворювань);
  • цивільних та адміністративних справ, у яких наявні клопотання учасників процесу про розгляд справ за їх відсутності, а також коли неявка учасника процессу не перешкоджає розгляду справи відповідно до положень процесуальних кодексів;
  • справ про адміністративні правопорушення, які підлягають розгляду у день надходження, а також у випадку надходження клопотань особи, щодо якої складено протокол про адміністративні правопорушення, про розгляд справи за її відсутності; справ про адміністративні правопорушення, в яких учасники процесу повідомлені належним чином, а у разі відкладення розгляду справи закінчаться строки, передбачені ст. 38 КУпАП.

Крім того, відвідувачам суду рекомендовано:

  • здійснювати ознайомлення з матеріалами справи після завершення карантину;
  • подавати заяви, клопотання та інші звернення через поштову скриньку, розміщену в фойє суду; на офіційну електронну адресу суду за адресою: inbox@sh.ki.court.gov.ua, факсовим зв’язком, поштою тощо;
  • утриматися від відвідування суду без нагальної потреби, а також за наявності ознак захворювання;
  • звертатися для отримання інформації про рух справи за телефонами, що розміщені за посиланням;
  • дотримуватися під час перебування в приміщенні суду дистанції із іншими особами на відстані, як мінімум, 1 метра;
  • звертатися за отриманням копії судових рішень та виконавчих листів із заявою на офіційну електронну адресу суду: inbox@sh.ki.court.gov.ua;

Київський апеляційний суд встановив особливий режим роботи в період карантину

Зокрема, у суді:

  • заборонено допуск у судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань. До суду будуть допущені учасники судового процесу за пред’явленням судової повістки про виклик на поточну дату;
  • заборонено допуск у судові засідання та приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань;
  • припинено проведення особистого прийому громадян керівництвом суду;
  • припинено прийом громадян через відділ забезпечення розгляду звернень та надання інформації;
  • припинено прийом громадян через кабінет ознайомлення з матеріалами цивільних та кримінальних проваджень та справ про адміністративні правопорушення, що знаходяться в провадженні суду, а також тих, що зберігаються в архіві суду;
  • рекомендовано учасникам судових справ подавати до суду клопотання про відкладення розгляду у зв’язку із карантинними заходами (зразок).

При цьому на час дії особливого режиму роботи у приміщенні суду встановлено скриньки для вхідної кореспонденції відділу забезпечення розгляду звернень та надання інформації. Для отримання копії судового рішення слід звертатися з письмовою заявою на офіційну електрону адресу суду: inbox@kia.court.gov.ua. Копії судових рішень буде направлено на вказану Вами поштову адресу.

Так, подання процесуальних документів у справах та звернення до суду з інших питань також може здійснюватися засобами поштового зв’язку або на електронну адресу суду: inbox@kia.court.gov.ua. Результати розгляду звернень, які надходять до суду, надсилатимуться засобами поштового зв’язку або на електронну адресу, вказану у зверненні.

Київський районний суд м. Одеси також впроваджує особливий режим роботи. 

Зокрема, у суді зупиняється розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу та припинення їх пропуску до зал судових засідань на час вжитих заходів;

Зазначені обмеження не стосуються розгляду кримінальних проваджень, матеріалів, клопотань та заяв, в тому числі слідчим суддям:

  • в яких обрано або продовжено строк тримання під вартою;
  • в яких спливають строки тримання осіб під вартою;
  • справ про адміністративні правопорушення, якщо відкладення розгляду справи спричинить закінчення строків, передбачених ст..38 КУпАП.

Київський районний суд м. Одеси розглядає інші кримінальні провадження, участь сторін в яких не є обов’язковою, за наявності відомостей про їх повідомлення про дату, час місце розгляду справи. У разі надходження на адресу клопотань учасників процесу про розгляд справи за їх участю, суд відкладає судове засідання на іншу дату.

Також припиняється проведення особистого прийому громадян керівництвом суду та всіх заходів, не пов’язаних з процесуальною діяльністю суду та забезпеченням діяльності органів судової влади (круглі столи, семінари, дні відкритих дверей тощо).

В день судового розгляду, учасники кримінальних проваджень, які прибули до Київського районного суду м. Одеси, повинні знаходитися на першому поверсі та у визначений час розгляду справи мають повідомити по телефону секретаря судового засідання або судового розпорядника про явку та очікувати від нього відповідного запрошення до зали судового засідання.

Читайте також: "Карантин як форс-мажор: роз'яснення ТПП України".

Київський районний суд м. Одеси може розглядати цивільні справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України.

У разі відсутності повідомлення сторін про час та місце судового засідання, а також у разі подання заяв про бажання прийняти участь у справі особисто, суд відкладає судові засідання на іншу дату.

Рекомендується учасникам судових процесів: знайомитися з матеріалами справи після завершення карантину та для повідомлення суду про заяви, клопотання тощо використовувати альтернативні шляхи звернення (електронна пошта та телефон).

Вищий антикорупційний суд скасовує проведення та участь у заходах, не пов’язаних із процесуальною діяльністю. Зокрема, особистий прийом громадян, екскурсії школярів та студентів, круглі столи, участь у конференціях, семінарах тощо.

Учасників, які цікавляться судовим процесом, у ВАКС просять відвідувати суд лише за крайньої необхідності. Тих же хто все ж таки змушений відвідати суд, його адміністрація закликає дотримуватися правил особистої безпеки здоров’я. 

Джерело: "Юридична Газета"