Стан забезпечення незалежності суддів є питанням стратегічного значення для розвитку держави та дотримання верховенства права. Такого висновку дійшли учасники фахового обговорення Щорічної доповіді Вищої ради правосуддя про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік, яке відбулося 24 червня в режимі відеоконференції (Страсбург – Київ) за сприяння Проекту Ради Європи «Подальша підтримка виконання Україною рішень у контексті статті 6 Європейської конвенції з прав людини».
З огляду на це було підтримано ідею національного експерта Проекту Ірини Кушнір про те, що обговорення проблемних питань стану незалежності суддів повинно відбуватися на вищому політичному рівні. «Для цього необхідно внести зміни до Закону України «Про Вищу раду правосуддя» та Регламенту Верховної Ради України, які передбачали б обов’язкове представлення Доповіді в парламенті України та прийняття за результатами її обговорення постанови Верховної Ради про вжиття відповідних заходів», – наголосила Ірина Кушнір.
Крім того, на думку експерта, вбачається за доцільне сформувати спільну для всіх судових органів стратегію підвищення довіри до суду і здійснювати заходи для її імплементації. «Саме по собі створення такої стратегії судовими органами з ідентифікацією проблем та зазначенням заходів для їх вирішення матиме позитивний сигнал для населення, а також стане дороговказом для суддів та працівників суду щодо заходів, які мають вживатися у щоденній роботі», – зауважила Ірина Кушнір.
Також, за її словами, необхідно проводити соціологічні дослідження, за допомогою яких здійснювати заміри ступеня довіри громадян до суду та виявляти проблемні питання, що негативно впливають на формування такої довіри. «Для моніторингу стану справ у сфері суддівської незалежності та виявлення недоліків у практичній площині, – вважає експерт, – було б доцільно якомога ширше здійснювати моніторингові компанії за підтримки міжнародних організацій».
Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук висловив підтримку пропозиції міжнародних та національних експертів, залучених до підготовки огляду Щорічної доповіді Вищої ради правосуддя про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік, щодо законодавчого врегулювання обговорення доповіді у формі парламентський слухань. Також він назвав перспективною пропозицію авторів огляду щодо періодичних замірів довіри через моніторингові компанії, відзначивши, що міжнародні проекти могли б реально до цього долучитися.
Як повідомлялося раніше, 24 червня 2020 року у Вищій раді правосуддя відбулася презентація Щорічної доповіді ВРП за 2019 рік «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні» та її фахове обговорення. Захід організовано у режимі відеоконференції (Страсбург – Київ) за сприяння Проекту Ради Європи «Подальша підтримка виконання Україною рішень у контексті статті 6 Європейської конвенції з прав людини».
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя ВРП готує у співпраці з органами суддівського самоврядування, іншими органами та установами системи правосуддя, громадськими об’єднаннями і оприлюднює щорічну доповідь про стан незалежності суддів в України.